";

Boj o Kótu X

Zápis z akce napsal Šedák

Report za Kótu X 2015 U3 (Brno 326 a tým Warhammers)
Hlášení za Brno 326, zapsal velitel Šedák

Probudili jsme se brzy ráno na louce poblíž našeho seřadiště. Po vyzvednutí pokynů se tým Brna 326 a Warhammers vydal kolem 9:30 do nedaleké hospůdky doladit detaily nad horkým čajem a studeným pivem. Na základě předchozího průzkumu jsme tušili, kdo bude v obraně, což nám umožnilo kontaktovat jiný útok (České Budějovice) a do začátku hry jej transportovat na naše stanoviště. Čaje vychladly až 13 minut před dvanáctou a poslední zbytky našeho týmu se rozjely vyvíjet činnost. Ti odvážnější již v té době plnili speciální úkoly.

Konsolidace všech náležitostí na našem stanovišti nám trvala nemile dlouho a tak se bojové operace rozvinuly až kolem 14:00 odpoledne. Jelikož jsme měli k dispozici několik bojových vozidel, umožnilo nám to vybudovat stanoviště dále od bojového prostoru, nechat základu umístěnou podle pravidel nechráněnou a nenachodit přitom mnoho kilometrů. Krátce poté jsme zaznamenali vzdálenou explozi dvou našich paintballových min umístěných na lesní cestě poblíž Kóty X. Bohužel ty “vyřadily” jen civilní auto chataře, nikoli bojové vozidlo obránců.

První naše bojová akce se odehrála po 16:30, kdy byly instrukce o lehkém ozbrojeném průzkumu špatně pochopeny a díky absenci včasného rozkazu k ústupu se z toho stala jatka se ztrátou 10 mužů (6x Warhammers, 4x Brno) a cca 2­3 obránců. Zpravodajské informace získané při této akci byly minimální a dostatečně nepopisovaly skutečný terén kolem Kóty X. V mezičase jsme se taktéž dozvěděli, že byl celý tým 11 útočníků z Čáslavi zabit, neboť uvěřil obráncům, že jsou jiný útok. Situace nevypadala příliš růžově. Soupeř využíval prvky mobilní obrany a rychlých průzkumů za pomocí bojového UAZu.

Transport útočníků z Čáslavi, kteří se vrátili z mrtvoliště, proběhl na naše stanoviště kolem 18:00.

Po 19. hodině jsme obdrželi informaci, že se jedna 8členná skupina obránců chce připojit k útočníkům, jelikož si přišli na Kótu X zahrát a do této doby jim nebylo zbytkem týmu umožněno podniknout jakoukoli akci či se jen povysunout z obranného perimetru. Jelikož to neodporuje pravidlům hry, rozhodčí tuto změnu schválili. Tento fakt byl námi uvítán, protože při současném poměru ztrát byly naše šance na dobytí Kóty X velmi malé. Zorganizovali jsme akci, při které jsme potřebovali hromadně naložit tým Warhammers a 8 přeběhlíků a odvést je na naše stanoviště. Mezitím nás čím dál více iritoval UAZ, který často projížděl bojovou oblastí a prováděl výsadky obránců. Rozhodl jsem, že po vyzvednutí naší 14členné skupiny na očekávané trase jízdy UAZu toto vozidlo najdeme a vyřadíme. Po pozitivní identifikace cíle provedeme rychlou blokádu dvěmi auty přes celou šíři vozovky, donutíme jej zastavit a drtivou palebnou převahou jej zničíme. Akce se povedla na jedničku a byla naprosto spektakulární! UAZ byl během několika málo sekund vyřazen 14 útočníky, kteří briskně vyskákali z našich bojových vozidel a zasáhli cíl desítkami střel, řidič se ve zjevném šoku nepokusil vůbec o nic. Bojový výsadek v UAZu nebyl. Čas vyřazení UAZu byl kolem 21:00 v noci mezi obcemi Řetová a Řetůvka.

Později v noci byl proveden bojový průzkum Kóty X. Prostor Kóty X byl nebráněný. Vypustili jsme několik větších nafukovacích paintballových překážek a odnesli fukar, aby již nešly obnovit.

Noc na našem stanovišti proběhla klidně, jelikož obránci neodhalili naše pozice. Před osmou započal transport jednotek do prostoru poblíž Kóty X. Převést 40 lidí znamenalo 3 jízdy sem a tam. Chvíli po deváté hodině jsme byli na dohled Kóty X. Obránci nás čekali z opačného směru a tak se až na poslední chvíli stahovali do svých obranných pozic. Po předchozím rozdělení úkolů a vytvoření rojnice jsme se přiblížili na dostřel obránců a započal (na můj vkus:)) pomalý a místy urputný boj o každý postoupený metr. Po delší době se nám podařilo zatlačit křídla obrany zpět a zvýšit tlak na obránce, kteří se poté moudře stáhli z Kóty X. Ta byla v zápětí obsazena. Celý útok nám koplikoval nedostatek plynu v našich zbraních a jejich vysoká poruchovost. Náhradní zbraně obránců ponechané na Kótě X, jakožto i jejich CO2 a stlačený vzduch jsme s radostí využili. I tak museli brát živí zbraně mrtvým (ale nezáviděli jim:)), abychom mohli i nadále čím střílet. V 11:00 provedla obrana (ustoupená jednotka + navrátilci z mrtvoliště) intenzivní, dobře koordinovaný a takřka úspěšný protiútok. Kótu X ve výsledku udržela jen velmi malá skupinka útočníků. Posily útočníků se vrátily v počtu sedmi z mrtvoliště 15 minut před koncem hry. Do jejího konce byl odražen a zničen jen jeden sporadický útočný pokus třech obránců se ztrátou 2 našich kluků. Kóta X byla útočníky udržena do konce hry a jelikož obrana nenašla žádné stanoviště útočníků, skončila hra vítězstvím útoku se zhruba 9 přeživšími.

Pozitivní body:
Rád bych poděkoval Jendovi a především Karlovi Krbálkovi za skvělý výběr Kóty X a okolí a zajištění konání akce s úřady a majiteli pozemků. Místo i okolní krajina byla naprosto skvělá!
Tento ročník byl ve znamení vysoké mobility týmů a velkého počtu bojových vozidel, použití těžkých paintballových zbraní a rozlišné pokročilé elektroniky. A sehraných týmů!

Drobné nedostatky:
Ochrané paintballové sítě se nesmí zapomínat. Kromě snížení bezpečnosti hráčů při jejich absenci to reálně znemožnilo obráncům najít základny útočníků a možnost hrát na remízu.
Stanoviště útočníků by mohly být dál, než do jednoho kilometru od Kóty X. Je to příliš blízko. Navíc jsou ta místa dobře vytipovatelná a pakliže by byly paintballové sítě, byla by nejspíše nalezena všechna tři stanoviště útoků.
Doplňky k pravidlům rozdávané před akcí bych chápal jen v případě, že by se poblíž bojového prostoru nacházelo nějaké místo či areál, kam by byl zakázán vstup. Jinak jsou informace v nich prakticky redundantní k pravidlům hry a ignoruji je.

Systém hromadného návratu posil z mrtvoliště by konečně po několika letech měl začít fungovat tak, jak byl zamýšlený, to znamená neposílat hráče do hry mechanicky po půl hodině.

Fotogalerie k akci:

Přihlášení:
Datum a čas
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Nejbližší schůzka
V nejbližší době
nejsou naplánovány
žádné schůzky
Nejbližší akce
V nejbližší době
nejsou naplánované
žádné akce