";

III. oddíl Tuláci

SCHŮZKY TULÁKŮ:
Každý pátek od 17:00 do 19:00 hodin v klubovnách na Hlínkách.
CHCEŠ SE PŘIDAT?
Je li ti nad mezi 10 a 15 lety? - není nic jednoduššího nežli přijít na schůzku a začít s námi jezdit na akce.

Oddíl Tuláci je otevřený pro chlapce i dívky v zelené věkové kategorii (od 10 do 15 let). Je veden ve shodě s Výchovně Výcvikovým Systémem Zálesáka. Vedeme své členy ke všestrannému osobnostnímu rozvoji, samostatnosti a všeobecnému rozhledu nad světem prostřednictvím zábavy, dobrodružství, kamarádství a romantiky přírody.

Struktura Oddílu

Náčelník oddílu:
Martin "Rosťa" Rosypal (28)
Student Gymnázium, Brno Řečkovice
Koníčky: jízda na kole, golf, četba, pěší turistika...
Zástupce náčelníka:
David Ryšánek (27)
Student Gymnázium, Brno Řečkovice
Koníčky: tenis, čtení, jízda na kole...Historie a Symbolika Oddílu

Oddíl Tuláci vznikl z popudu samotných dětí v září 2002. Tomuto předcházel v průběhu léta náčelnický kurz na Komáří Louce, kde se spolu připravovali čtyři členové II. oddílu Stíny - Hanka, Jenda, Světlík a Harry. Tábor měl dva zelené oddíly, první vedla Hanka s Harrym a druhý Jenda se Světlíkem. Právě většinu dětí z onoho táborového druhého oddílu program, který jsme pro ně s Náčelníkem tábora zajistili, zaujal natolik, že chtěli v Zálesáku pokračovat a scházet se i v průběhu roku.

S novou posilou do řad střediskových členů jsme se náčelníkem střediska rozhodli zřídít nový - III. oddíl při 326. Středisku Zálesáka Brno, což byl i jeho historicky první název, schůzky začali probíhat na tzv. 000 Akci - v pondělí 2. září 2002. Na této schůzce byl dohodnut den, kdy se budou konat schůzky - byl převzat čtvrtek 17:00 od II. oddílu který namá pravidelné schůzky.

Náčelníkem oddílu byl určen Jenda (v té době jen 17 let), jako zástupce náčelníka a odpovědnou osobu (do plnoletosti náčelníka) se stal Brauný (Stíny). V postu zástupce náčelníka se Brauný po roce vystřídal s Iliczem (Stíny). Na Iliczovo místo po dalším roce nastoupila Helča (Stíny) na tři roky. V roce 2012 musel Jenda opustit Brno a na post náčelníka byl jmenován Rosťa, který byl v té době v Zálesáku 9 let jako řadový člen oddílu Tuláci. Na post zástupce náčelníka byl jmenován David, který byl, stejně jako Rosťa, vybrán z řad členů oddílu.

Členská základna oddílu se od doby jeho vzniku někěolikrát proměnila. V současnosti není v oddíle nikdo z původních Tuláků. Nejdéle je členem oddílu Tuláci Fidla. Nynější osazenstvo oddílu je v naprosté většině v zelené věkové kategorii. Blíží se však čas kdy více jak 50% doroste do černé věkové kategorie a oddíl se stane "černým"(zálesáci ve věku 15-18 let).

Po vzniku oddílu bylo tématem číslo jedna, jak oddíl pojmenovat. Asi po dvou měsících dohadů a debat bylo rozhodnuto. Nový název oddílu byl zvolen jako III. oddíl "Tuláci" při 326. Středisku Zálesáka Brno.
Na začátku léta 2004, při střežení našeho tábořiště na Bílém potoku, byla zahájena Peťou (Stíny) a Jendou práce na oddílové, ručně šité vlajce (dle vzoru ze Statutu Zálesáka) Po dvou týdnech byla vlajka dokončena. Vlajka je ušita ze zelené látky, velikosti 40cm x 80 cm. Na jejím líci je vyšitý woodcraft, jako symbol Zálesáka a stylizovaným černým písmem nápis "ZÁLESÁK". Na rubové straně je vyšit text "III. ODDÍL TULÁCI BRNO 326". Vlajka je vyvěšena v oddílové klubovně vedle státní vlajky.
Ve stejné době byla přijata jako symbol oddílu černá kanada, respektive její silueta (Jendova pravá, stovkami Zálesáckých akcí ošlapaná, kanada vzor 60, velikost 41). Symbol oddílu je využíván na všech oddílových dokumentech.
Na podzim roku 2004 byl stylizován Znak oddílu (viz nahoře). Pozadím je erbovní provedení městského znaku Brna v bojových barvách, kdy zelená zastupuje rudou a šedostříbrná bílou. V horní části je černý text TULÁCI a pod ním silueta oddílového symbolu - kanady. Znak je pro členy oddílu vyhotoven jako nášivka, nosí se na pravém rameni horním okrajem 8,5cm pod ramením švem uprostřed rukávu (respektive uprostřed pravé ramení kapsy na maskáčích vzor 95) tak, že kanada směřuje ve směru chůze. Nedílnou součástí oddílového označení je kromě nášivky s oddílovým znakem i kvalifikační trojůhelník s domovenkou na levém rameni (symetricky proti oddílovému znaku) jako symbol příslušnosti k Zálesáku - svazu pro pobyt v přírodě a 326. Středisku Brno.
Posledním prvkem naší symboliky jsou zálesácká trička - černé tričko má na levé straně prsou žluté logo Zálesáka (woodcraft se stylizovaným nápisem ZÁLESÁK) a přes záda velký žlutý nápis ZÁLESÁK.

Oddíl měl od počátku k dispozici klubovnu nad kancelářemi Zálesáka ve dvoře na Lidické 4. od Září 2007 jsme se přestěhovali do nových zrekonstruovaných prostorů na Hlinkách 68a.
Činnost Oddílu

Oddílové schůzky probíhají pravidelně vždy v pátek od 17:00 do 19:00 (kromě prázdninových dní a státních svátků) v oddílové klubovně na Hlinkách 68a. Náplni schůzek bývá spousta her a soutěží zaměřených na podporu všestranného osobnostního rozvoje naší mládeže se zaměřením na přírodu a život v ní. Výčet našich činností by byl dlouhý a tak pro představu: hry na podporu zručnosti, obratnosti, rychlosti, sílu i mysl a hry k podpoře našich výchovných/výcvikových prvků. Schůzky ale hlavně slouží pro přípravu na akce a tábory. Informace k nejbližší schůzce je na vývěsce na úvodní stránce webu.

Speciální schůzky jsou akce pro vyplnění dalšího volného času našich členů, konají se nepravidelně a věnují se časově náročnějším věcem, které nelze stíhat na pravidelných schůzkách, jako je střelba, plavání, sebeobrana a podobně.

Akce jsou v průběhu školního roku nejdůležitěšími v široké škále našich činností. Každý měsíc se odehraje minimálně jedna. Zelené oddíly se účastní pouze vlastních a střediskových akcí. Těmi mohou být jednodenní výlety do přírody, víkendovky a nebo vícedenní akce (například o prázdninách). Fotky a zápisy ze spousty posledních akcí oddílu jsou na stránce Kronika. Informace o nejbližší akci je na Vývěsce na úvodní stránce webu a v kalendáří akcí.

Tábory jsou vyvrcholením naší celoroční Zálesácké činnosti detailní informace o našich letních i zimních táborech jsou na stránce Tábory.

Přihlášení:
Datum a čas
Kalendář
Po Út St Čt So Ne
-3-2-10123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší schůzka
V nejbližší době
nejsou naplánovány
žádné schůzky
Nejbližší akce
V nejbližší době
nejsou naplánované
žádné akce